Adıyaman Tütünü Toptan Satış Fiyatları 0 544 905 27 02

Adıyaman tütün fabrikası

Adıyaman tütün fabrikası

Adıyaman’da tütün işletme fabrikası kurulacak adıyaman kahta tütün işletmesi ve adıyaman tütün fabrikası besnide kurulacak Tütünler işlenmiş olarak gönderilecek artık işlenmiş tütünleri sizlere en uygun fiyatla sunacağız 05449052702

Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk, tütünle ilgili önemli işletmeyi faaliyete sokmaya başladıklarını söyledi. Tütünün belirlenen standartlarda üretimi konusunda hizmet verecek işleme tesisinde 20-25 kişinin istihdamını hedeflediklerini anlatan Öztürk, “Tütünün biraz daha cazip yere gelmesi, bu kaçak tütün diye ifade etiğimizin resmi bir standarda, çerçeveye oturtturulması ve bizim çiftçilerimizin üretime yönelik gayretlerinin yeniden heyecandan oluşturulabilmesi için bir tesis, sadece fabrika olmasının yanı sıra çiftçilerimizin tütün üretimine  yönelik gayretlerine katkı sağlayacak” dedi.

Adıyaman tütün işletmesi

Adıyaman tütünü işlenmiş olarak satışa sunulacak bunun için gerekli tütün fabrikası kuruluyor artık işlenmiş adıyaman tütünü içerek gavur tütünlerinden kurtulacaksınız. Adıyaman çelikhan tütünleri organik kıvamıyla sizlere sunulacak ister işlenmiş ister saf tütün isteyin. Biz size her ikisinide gönderebilmek için hem doğal üretim yapacaz hemde işlenmiş tütün satışı yapacağı.

İşlenmiş adıyaman tütünü

Bir çok insan merak etmiştir belkide Türkiyede ilk tütün fabrikasının kurulumu devlet hazine açığını kapatmak için 1872 yılında İstanbul’daki imtiyazı yıllığı 3,500 altına iki bankere verilmiştir. Tütün imalatını satış işlerini işletmek üzere İstanbul’da İdare-i İnhisariye-i Duhan adında devlet kurumu kurulmuştur. 1876 da galata bankerlerine daha sonra Düyun-ı Umumiye adlı kuruma bırakılmıştır.

Bu idarelerle gelir artırılmayınca Osmanlı sınırları içinde tütün açma ve satma işletmesi 30 yıllığına 750,000 altına Osmanlı bankası viyana ve berlin de reji idaresi olarak bilinen şirkete verilmiştir. Cibali tütün fabrikası bu güzel gelişmelerden sonra 2. Abdülhamit tarafından Alexandre Vallaury’ye yaptırmıştır.

Önceleri sadece tütün işleme yapılmış 1900 yıllarda sigara imalatına başlanılmıştır. Fransız reji idaresi tarafından işletilen bu fabrika daha sonra 1925’de milli kurum haline getirilerek Türk Tekel İdaresi adını almıştır. Cibali tütün fabrikası 1946 ilk puro, 1959 ise ‘ Samsun sigara’ marka adı ile ilk filtreli ve kokulu sigarayı üretmiştir. 1988 de ise yeni makineler alarak ilk puro fabrikasını kurmuştur.

Cenk tütün fabrikası 1994 yılına kadar üretimine devam etmiştir. 1995 yılında ise boşaltılarak 1 senelik bir restorasyondan sonra Kadir Has Üniversitesine tahsil edilerek yeni eğitim alanı olarak günümüze kadar devam etmektedir. Samsun, bafra, birinci bilinen ilk yerli üretim hazır sigaralarımızdır. Günümüze kadar gelerek sigaranın zararları hakkında kamu spotu çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmekte. Sigaralara yapılan zamlar bir çok içicinin pes ederek yerli açık tütün kullanıma sevk etmiştir.

Türkiye’de bilinen en kaliteli tütünler Adıyaman tütünü ve Çelikhan tütünü uzun bir aradan sonra ilk kez fazla rağbet görmeye başlamıştır. Kaliteleri, içimlerinin rahatlığı ve kendilerine has tatları ile tiryakilerin en çok aldığı tütünler sınıfına girmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir