sigara tütünü

Bitlis tütünü

Bitlis tütünü mutki tütünleri ile meşhurdur

Bitlis tütünü

                              Bitlis tütünü

Bitlis mutki tütünü

Bitlis tütünü mutki tütünleri hakkında bilgi : Bitlis tütünü ince kıyılarak damarsız kadayıf gibi görünüme sahip tütün çeşididir. Bitlis tütün çeşitlerinden en iyisi diye bilinmesine rağmen. En iyi tütün adıyaman tütünü olarak devam etmektedir. Bitlis tütünleri arasındaki rekapetten farkettiğimiz sıralama. Bitlis 1. kalite Mutki tütünü 2.Kalite Arıhan tütünü Sonra Bitlis Genel tütünü. Aslında Mutkiyi Bulam Arıhanı Algan Bitlisi Adıyaman Gibi düşünebilirsiniz Kalite sıralaması Aynıdır.

Bitlis mutki tütünü

                          Bitlis mutki tütünü

Bitlis tütünü 

Bitlis tütünü ‘mü Adıyamanmı  hangisi daha iyidir?  Tabiki adıyaman tütünü iyidir aksini iddaa eden varsa buyursun alsın tütününü gelsin. Biz hertürlü tütünümüze kefiliz. Bitlis tütünleri ince kıyım olduğundan dolayı. Sarma için uygun değildir hem çok pahalı hem kuruduğunda çok ince kıyım olduğu için hemen toz olmakta. Kırılmaması için biraz nemliyken sarmak gerekir fakat nemli sarıldığında ise. Çok ince kıyımlı olduğ için tıpkı kadayıf gibidir. Buyüzden Nemli sarıldığında ister istemez sıkışıp nefes vermiyor tütün kullanılamıyor.

Bitlis mutki tütünü

Bitlis tütünü Pazarda yoktur.

Adıyaman tütün pazarı Adıyaman tütünü pazardan alındığında tek fark nedir biliyormusunuz?

 Adıyaman tütünü mü bitlis tütünü mü

Bitlis tütünü pazarda olmaz çünkü Burada yetişmez bitlistende getirmez kimse. Ben belirteyim Avantajından çok daha mühim dezavantajı tütünü aldıktan sonra iade edemezsiniz o an size güzel gelen tütün sonradan boğaz yakar veya bozulursa iadesi kabul edilmez. Örnek veriyorum Adıyamanda tütün pazarı kuruluyor her hafta pazartesi ve cuma günleri sabah erken saatlerinde açılan pazar sabah erken saatlerde açılır. Sabah 4:30 itibariyle pazarda toplanmaya başlayan tütüncüler 9:30 ila 10:30 arası dağılmaya başlayıp ortadan kaybolurlar.

Peki neden bukadar erken dağıldıklarını merak ediyorsunuz değilmi? Anlatayım çünkü güneş doğduktan sonra yazın çok sıcak olduğu için tütünler ısınarak terleme yapar ve terleyen tütünler daha çabuk bozulur. Yani müşteriye ulaşmadan önce bozulurlar . kışın ise yağıştan dolayı erken dağılırlar bulutlu günlerde satışa göre yani kalabalığa göre biraz daha geç saatlerde dağılırlar. Yani kısacası senede bir defa gelip fiyatlardan haberdar olmak amacıyla gezinseniz olur yoksa tütünümü kendim alayım deyip her seferinde Pazara gelip almanız mümkün değil.

adıyaman tütün pazarı

Adıyaman tütün pazarı